Onlygames.pl | Serwis Konsolowy, recenzje gier, konsole | PlayStation 3, Xbox 360, Wii, PSP, 3DS, DS, PS2, strona o konsolach

------------------------------------
Kanał OnlyGamespl na YouTube:

Zdjęć w galerii: 14033
Liczba wiadomości: 8451
Liczba artykułów: 1800
Przenoszenie danych z jednej konsoli PS3 na drugą – jak przesyłać dane z jednego systemu na drugi? - poradnik PlayStation 3

Przesłanie danych z jednego systemu PS3 na drugi – teoretycznie sprawa powinna być prosta. W końcu nie od dziś wiadomo, że wielu użytkowników zamienia starsze modele konsol na nowe, a przez specyfikę pracy PlayStation 3 (wszystkie dane są zapisywane na twardym dysku), konieczne jest w takim przypadku przeniesienie zachowanych plików na drugą maszynkę. W teorii fajnie by było, gdyby można było po prostu przełożyć dysk z jednej konsoli do drugiej i zakończyć sprawę. Teoria teorią, natomiast w praktyce nie jest tak różowo – trzeba się pomęczyć przez ładnych kilka godzin. Sony przygotowało średnio udane narzędzie, które stwarza więcej problemów niż powinno. Sam się z tym zetknąłem podczas niedawnego przenoszenia danych z PS3 Fat na PS3 Slim, zatem postanowiłem opisać cały proces, żebyście Wy już tak nie musieli się męczyć i wszystko stało się jasne. Zawczasu jednak radzę sobie zarezerwować sporo czasu na cały proces – zwłaszcza jeśli w starej konsoli mieliście na dysku zapisanych kilkaset GB danych.

Główny problem polega na tym, że na PS3 zapisywane są dane przypisane do konkretnych profilów użytkowników oraz do konkretnych konsol – chodzi oczywiście o zawartość pobraną z PlayStation Store (głównie pełne wersje gier). To z tym jest tak naprawdę największy problem. Teoretycznie w menu [Ustawienia] -> [Ustawienia systemu] jest dostępna opcja [Narzędzie tworzenia kopii zapasowej], ale ma ona dwa główne minusy. Po pierwsze, jeśli na starym modelu konsoli, z którego dane chcecie przenieść, mieliście np. kilkaset GB plików, to żeby wykonać kopię zapasową całej tej struktury będziecie potrzebować odpowiednio dużego zewnętrznego dysku twardego podłączanego pod port USB – wiadomo, że nie każdy dysponuje dyskami o pojemności np. 500 GB. Po drugie, niestety [Narzędzie tworzenia kopii zapasowej] nie zawsze działa dobrze i zdarza się, że nie przenosi wszystkich danych. Mi na przykład nie udało się przenieść – nie wiedzieć czemu – kilku profilów użytkowników. Dlatego też wygodniejszą aplikacją jest [Narzędzie przesyłania danych].

Na wstępie rozwieję najważniejszą wątpliwość, jaka pewnie rodzi się w Waszych głowach. Co z pełnymi wersjami gier pobranymi na różnych profilach? Cóż, jeśli dysponujecie dalej dostępem do kont, z którym pobieraliście gry (tzn. posiadacie login i hasło), nie będzie problemu. To jest warunek konieczny, bo jeśli na przykład zrzucaliście się z kilkoma osobami na gry, ale nie macie już możliwości zalogowania się na takie wspólne konto, trzeba się będzie pogodzić ze stratą tytułów pobranych na tych profilach. Wrócimy do tego tematu po przesłaniu danych między systemami.

 

Przed całą operacją przenoszenia danych musicie się odpowiednio przygotować. Jeśli na starym dysku posiadacie kilka profilów użytkowników, przydałoby się je najpierw deaktywować (nie jest to wprawdzie konieczna operacja, ale i tak się potem przyda). W tym celu powinniście się udać do zakładki [PlayStation Network] i w opcji [Zarządzanie kontami] wybrać [System Activation], [PS3 System] i następnie [Game] i [Deactivate System]. Trzeba tak postąpić ze wszystkimi profilami, w przypadku których było zapisywane na dysku coś ważnego. Po tych czynnościach powinniście jeszcze na każdym z profilów (z których chcecie zachować zdobyte Trofea) wejść w zakładkę [Trofea] i wykonać synchronizację swoich osiągnięć – one się nie kopiują, zatem dzięki takiej operacji potem będzie można pobrać wszystkie informacje przez Internet.

1) Gdy już to wszystko jest gotowe, można zabrać się do przesyłania danych. Na wstępie jeszcze radziłbym się zalogować do jakiegoś profilu, który nie jest tym najważniejszym w konsoli. Ten główny, podstawowy może być wylogowany – tak będzie bezpieczniej, żeby nie utracić żadnych ważnych danych.

2) OK., czas zaczynać. Po pierwsze podłączcie obie konsole do tego samego telewizora – jedna może być podpięta np. kablem HDMI, a druga kablem EURO/chinch czy jakimkolwiek innym – byle tylko można było się przełączać pomiędzy dwiema konsolami na telewizorze. Jeśli nie dysponujecie dwoma kablami, zawsze możecie odłączać ten sam kabel od jednej konsoli i podłączać go do drugiej (i tak w kółko), ale przy włączonych konsolach nie zaleca się tego typu praktyk (chociaż nic nie powinno się stać, mimo wszystko).

3) Konsole przed całą procedurą powinny zostać podłączone kablem Ethernet, czyli standardowym sieciowym kabelkiem, jaki na pewno każdy ma w swoim domu (no chyba, że od kilku lat korzysta wyłącznie z sieci bezprzewodowej;) – wówczas będzie konieczna wizyta w sklepie z akcesoriami komputerowymi. Po połączeniu kabelkiem dwóch konsol można zacząć działać. Załóżmy na wstępie, że pierwsza konsola to ta, z której będą przenoszone dane, a druga – ta, do której będziemy przesyłać.



Ważne! Podczas wykonywania operacji przenoszenia danych wszystkie dane przechowywane w systemie PS3 odbierającym dane ("systemie docelowym") zostaną usunięte. Usuniętych danych nie można przywrócić, zatem należy zachować ostrożność, aby przypadkowo nie usunąć ważnych danych.

4) Na pierwszej konsoli wejdźcie do menu [Ustawienia] -> [Ustawienia systemu] -> [Narzędzie przesyłania danych] i zaakceptujcie pojawiające się komunikaty. Jeśli jeszcze nie zsynchronizowaliście Trofeów lub nie deaktywowaliście kont użytkowników, mogą pojawić się ostrzeżenia – postąpcie według instrukcji na ekranie. Na koniec jeszcze raz pojawi się ekran z informacją, że konsole powinny być już podłączone kablem Ethernet. Po zaakceptowaniu tego komunikatu pozostaje już tylko na pierwszej konsoli wybrać opcję Wybierz opcję [1. Prześlij dane z tego systemu do innego systemu PS3™.].



5) Podczas gdy pierwsza konsola będzie oczekiwać na rozpoczęcie przesyłania, przełączcie się na drugą, docelową konsolę. Na niej również trzeba się przebić przez te same opcje, czyli: [Ustawienia] -> [Ustawienia systemu] -> [Narzędzie przesyłania danych], jednak na koniec wybrać opcję [2. Prześlij dane z innego systemu PS3™ do tego systemu.]. Na początku konsola pierwsza będzie się chwilę przygotowywać do całej operacji (widać diodę pracującego dysku twardego) i po jakimś czasie rozpocznie się przesyłanie. Potrwa ono trochę, oczywiście w zależności od tego ile danych jest to przesłania. U mnie przesyłanie ok. 150GB trwało dobre trzy godziny, więc warto w tym czasie zająć się czymś innym…



6) Po całej operacji przełączcie się na konsolę drugą (docelową) i sprawdźcie czy wszystko się przeniosło. Ze standardowymi plikami (muzyka, filmy) nie powinno być problemu, natomiast najważniejsze są pełne wersje gier (jeśli oczywiście takowe mieliście pobrane na starej konsoli; jeśli nie – na tym poradnik dla Was się tutaj kończy).

 

Najprawdopodobniej większość gier (lub nawet wszystkie) póki co nie będą działały. Wracamy zatem do wcześniej odłożonego punktu poradnika, czyli: Co z pełnymi wersjami gier pobranymi na różnych profilach?

Załóżmy, że posiadacie dostęp do kont, które znajdują się na Waszych dyskach w PS3. Rozróżnijmy dwie sytuacje.

Pierwsza to ta, w której pobieraliście na wybrane konto pełne wersje gier sami (bez dzielenia się nimi ze znajomymi). Tutaj nie ma żadnego problemu – po przeniesieniu danych na drugą konsolę korzystając z [Narzędzie przesyłania danych] zalogujcie się na nowej konsoli na właściwy profil i spróbujcie uruchomić gry – powinny pójść bez problemu. Jeśli pojawiłby się komunikat o konieczności uaktywnienia gier, zalogujcie się do systemu PS Store wybierzcie opcję [View Downloads]. To powinno wystarczyć, aby gry się uruchomiły, a jeśli nie wystarczy – pobierzcie widoczne tutaj pełne wersje gier jeszcze raz.



Druga sytuacja to taka, jeśli na konsoli posiadaliście kilka lub nawet kilkanaście kont i np. składaliście się z innymi graczami na wybrane tytuły z PS Store – jak wiedzą wszyscy wtajemniczeni, jedną grę można pobrać nawet na pięciu konsolach. Sony stworzyło taką opcję z myślą o tym, żeby bez problemu móc pobrać kupione gry np. właśnie przy przesiadce na inną konsolę, jednak szybko co sprytniejsi gracze zaczęli kombinować i zrzucać się, by w grupie pięciorga osób kupować konkretne pozycje dzieląc się kosztami. Co zatem w sytuacji, gdy właśnie w ten sposób działaliście i z jednego konta pobrało już grę 5 osób (włącznie z Wami, tzn. gra była zainstalowana na pierwszej Waszej konsoli, z której przenosiliśmy dane)? Nic straconego – o ile, jak już pisałem, macie dostęp do kont i możecie się na nie zalogować.

Żeby odzyskać pobrane w ten sposób gry na drugiej konsoli, musicie po prostu deaktywować je na starej maszynce. Włączcie zatem jeszcze raz pierwszą konsolę, wejdźcie w tych „składkowych” profilach w [PlayStation Network] -> [Zarządzanie kontami] -> [System Activation] -> [PS3 System] -> [Game] -> [Deactivate System], a następnie odpalcie drugą (docelową) konsolę, na którą już przenieśliście dane i znowu powchodźcie w te same konta i w te same opcje, jednak na końcu wybierzcie [Activate System]. Od teraz wszystkie ściągnięte gry powinny działać. Proponuję jeszcze powchodzić we wszystkie pełne wersje gier i sprawdzić czy się załadują. Jeśli wszystko będzie działać, operację można uznać za ukończoną i zakończoną pomyślnie. Podsumowując podkreślmy to jeszcze raz – to, że grę pobrało już 5 osób (włącznie z Wami) na pięciu różnych konsolach nie oznacza, że nie będziecie mogli tej gry przywrócić na drugiej konsoli. Wystarczy mieć dostęp (login i hasło) do tych kont. Jedyny minus takiej operacji, to fakt, że po wykonaniu czynności opisanych powyżej, na starej konsoli gry przestaną działać, a zaczną chodzić bez problemu na tej nowej, docelowej.

Na koniec jeszcze wejdźcie na drugiej konsoli w zakładkę Trofea i dokonajcie synchronizacji na wszystkich profilach, na których mieliście zapisane osiągnięcia.

Jeszcze raz radzę wszystko posprawdzać (choćby save’y z gier) i cieszyć się przeniesionymi danymi na nowej konsoli. Cała ta procedura zajęła Wam pewnie kilka godzin, ale w końcu dobiegła końca. Do usłyszenia przy okazji kolejnych poradników i felietonów.

Rafał „Baron Ski” Skierski


SPRAWDŹ TEŻ:

 

Strona artykułu: [1]        

UID: 44969
Okładka/art:
Tytuł:
Przenoszenie danych z jednej konsoli PS3 na drugą - poradnik
Developer: -
Gatunek: -
Data wydania:
EUR:
USA:
JAP:
Poziom trudności:
-
       

Strony zaprzyjaźnione

- ZOBACZ TUTAJ              
Kana³ RSS
Materiały zawarte w serwisie onlygames.pl są objęte prawem autorskim i nie mogą być w całości
lub we fragmentach kopiowane, powielane oraz rozprowadzanie bez zgody ich autorów!